„Opowiedz... jak to było”, czyli lekcja historii w wykonaniu uczniów

Opublikowano: sobota, 16, luty 2019

DSC 1960Żyjemy w świecie, w którym wszystko bardzo szybko się zmienia, a to, co kiedyś było nowinką techniczną, dzisiaj odchodzi do lamusa. Na naszych oczach następują zmiany, które możemy i powinniśmy uchwycić, aby idąc w przyszłość, nie zapominać o przeszłości.

Taka idea przyświeca uczestnikom projektu „Historia zatrzymana w kadrze”, realizowanego od września tego roku szkolnego. Jednym z działań uczniów jest poszukiwanie przedmiotów będących świadkami historii najnowszej, tej z XX wieku. W tym celu uczniowie przeczesują strychy, domowe archiwa, albumy rodzinne, przeprowadzają wywiady z najstarszymi mieszkańcami. Tutaj przychodzi nam z pomocą platforma edukacyjna „Opowiedz... jak to było” i zawarte tam sugestie, pomocne w zdobywaniu cennych informacji.

Uczniowie rozmawiają z osobami (najczęściej członkami rodzin), które mają powyżej 50 lat, pamiętają koniec PRL, narodziny Solidarności i wolne wybory. Starsi z nich sięgają pamięcią do okresu stalinowskiego i pierwszych lat powojennych. Widok tarczy szkolnej, ulubionej płyty, kartek na żywność czy wspomnienie pralki Frania świetnie ożywiają pamięć.

Wiedzą, którą zdobyli, uczestnicy projektu podzielili się z pozostałymi uczniami w szkole podczas nietypowej lekcji historii w dniu 15 lutego 2019 r. Wykorzystując elementy „drzewka pamięci”, opowiadali młodszym i starszym kolegom o przedmiotach, faktach, wydarzeniach i osobach, które zapisały się w historii naszego kraju i jak kadry z filmu przesuwają się w pamięci ludzkiej. Młodzi prelegenci, wykorzystując wizualizer, przekazali kolegom zdobytą w różnych źródłach wiedzę historyczną. Z pomocą przyszli im nauczyciele, zwłaszcza pan Dyrektor, którzy podzielili się swoją wiedzą wypływającą z autopsji. Największe zainteresowanie wzbudziły przyniesione przez uczestników projektu przedmioty. Każdy z uczniów chciał wykręcić numer na tarczy telefonicznej, włożyć kliszę do aparatu fotograficznego czy włączyć kasetę w radiomagnetofonie. Niby zwykłe, niedawno używane rzeczy, ale dla dzieci są już historią, historią „zatrzymaną w kadrze”. (KG)

Relacja fotograficzna - zobacz...

Odsłony: 890