W poszukiwaniu Ducha Gór w Karkonoszach (25-30.09.2017 r.)

Opublikowano: niedziela, 01, październik 2017

12 20170926 111449Bieżący rok szkolny rozpoczął się nietypowo dla uczniów Szkoły Podstawowej w Brzozowej. Nie upłynął jeszcze miesiąc nauki w murach  szkolnych, a już wyruszyliśmy pod opieką pań Z. Buratowskiej, K. Gotfryd, R. Język i M. Majki w poszukiwaniu wiedzy i zdobywaniu umiejętności do urokliwego Karpacza i jego okolic. W drodze do celu zatrzymaliśmy się  w stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu, by tam podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego Sky Tower, obejrzeć Panoramę Racławicką oraz podziwiać niektóre gatunki zwierząt w słynnym wrocławskim ZOO. 

Wieczorem dotarliśmy do DWD Architekton w Karpaczu, gdzie przywitano nas pyszną obiadokolacją. Następny dzień zaczął się pracowicie w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego. Tam od edukatora otrzymaliśmy podstawowe informacje z zakresu historii, przyrody, geologii regionu, a następnie przez binokulary oglądaliśmy próbki skał, fragmenty roślin, owadów, itp. Ze świata faktów przenieśliśmy się  w świat legend, przedstawionych za pomocą różnych technik multimedialnych w obiekcie Karkonoskie Tajemnice. Niezwykle emocjonującym, ale  i wyczerpującym okazał się kolejny dzień, w którym każdy z nas musiał pokonać swoje zmęczenie, ból mięśni, otarcia stóp, aby stanąć na szczycie Śnieżki. Innego rodzaju wrażeń dostarczył nam pobyt w Muzeum KL Gross-Rosen. Historia obozu koncentracyjnego i jego więźniów poruszyła serca nawet najmłodszych naszych kolegów, którzy nie do końca jeszcze rozumieją wydarzenia II wojny światowej. Historyczno – przyrodnicze elementy odnaleźliśmy także zwiedzając kopalnię uranu Podgórze w Kowarach. Z lampkami górniczymi w rękach, wsłuchując się w ciekawe opowieści przewodnika, podążaliśmy ciemnymi korytarzami sztolni. Mieszkając w Karpaczu, oczywistym było, że musimy poznać jego osobliwości, do których zaliczamy m.in. świątynię Wang, skocznię Orlinek, zaporę na Łomnicy, Dziki Wodospad oraz Hotel Gołębiewski, do którego udaliśmy się, aby spędzić dwie godziny w tamtejszych basenach. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o zamek Chojnik oraz Wodospad Szklarki, co ugruntowało naszą wiedzę o regionie. Program zielonej szkoły przewidywał nie tylko wycieczki edukacyjne. W ośrodku odbywały się również lekcje matematyki, języków polskiego i angielskiego, zajęcia integracyjne i sportowo - rekreacyjne, dyskoteka. Nasz wyjazd był także świetną okazją do sprawdzenia się w nowych warunkach, nauczenia się gospodarowania własnym czasem, samodyscypliny, zawarcia nowych znajomości. Pomagali nam w tym pracownicy DWD Architekton, którzy zapewnili rodzinną atmosferę oraz wyśmienite wyżywienie, a także nasze wychowawczynie, które opiekowały się nami przez cały tydzień. 

Tekst:  S. Gotfryd, A. Żaba, G. Potępa, K. Paciorek, K. Grzyb, A. Burnat, N. Gniadek, A. Gucwa, J. Korzeniowska, K. Knapik

Odsłony: 1356