Jestem mały...

Opublikowano: wtorek, 18, grudzień 2018

04 IMG 20181212 092911Szkoła Podstawowa w Brzozowej jako jedna z nielicznych placówek oświatowych realizuje program „Jestem mały, wiem więcej”. W ramach jego działań 20 uczniów z klas I-III zdobywa różne umiejętności i wiadomości.

Jedną z nich było udzielanie pierwszej pomocy, której uczył ratownik medyczny pan Wojciech Barnaś. Najpierw odbyło się szkolenie teoretyczne z uwzględnieniem bezpiecznych warunków wykonywania czynności ratowniczych. Następnie każde dziecko ćwiczyło indywidualnie na fantomie procedury przedmedyczne ratujące życie. Uczyli się prawidłowo, według nowych standardów, wzywać pogotowie ratunkowe i inne służby. Polegają one na tym, że najpierw podaje się co i gdzie się stało, następnie swoje dane personalne i dodatkowy opis zastanej sytuacji. W razie przerwania łączności lub zasłabnięcia zgłaszającego pomoc zostanie wysłane we wskazane miejsce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - zobacz...

                Następnym z zadań była wizyta w jednostce Państwowej Straży Pożarnej. Miała  ona  miejsce    12 grudnia 2018 roku w JRG 1 w Tarnowie. Przewodnikiem po obiektach był aspirant Tomasz Burnat, strażak o wyjątkowych zdolnościach pedagogicznych i wielkiej serdeczności wobec dzieci. Zapoznał młodych druhów ze sprzętem, jakim dysponuje straż zawodowa. Pokazał wszystkie samochody do działań specjalnych, łodzie amfibie, namioty do dekontaminacji i inne wyposażenie. Największym zainteresowaniem cieszył się quad do działań patrolowych. Po zwiedzeniu parku samochodowego dzieci wraz z opiekunami udały się do pomieszczenia gdzie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia o niebezpiecznych zdarzeniach. Przedstawiono im sposób wzywania pomocy, po którym wybrani uczniowie stosowali to w praktyce. Przy użyciu telefonu komórkowego łączyli się z numerem 998, opisywali zdarzenie, gdzie ono ma miejsce, jaki jest jego zakres. Pozostałe dzieci mogły usłyszeć głos kolegów, zobaczyć na monitorze numer telefonu, z którego wzywano pomocy, nazwisko właściciela aparatu i wskazany rejon gdzie się znajdują. Dyżurny strażak pouczał uczestników szkolenia aby się nie bali informować o niebezpieczeństwie, ale jednocześnie przestrzegał  przed fałszywym alarmowaniem podając konsekwencje grożące zgłaszającemu. Ostatnim punktem programu były zajęcia w komorze imitującej pożar. Dzieciom przedstawiono kolejne etapy powstawania pożaru. Druh przewodnik dawał wskazówki jak poruszać się w pomieszczeniach zadymionych i objętych ogniem w kierunku wyjścia ewakuacyjnego. Mali strażacy opuszczali salę na czworakach, dotykali drzwi sprawdzając ich temperaturę, decydując czy można je otworzyć.

Pobyt w PSP był bardzo ciekawy i pełen emocji a młodzi kursanci zdobyli cenne doświadczenia. Powagi szkoleniu dodawały mundury strażackie, w które dzieci były ubrane. Zostały im wręczone  wraz z rozpoczęciem projektu w obecności rodziców.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - zobacz...

Podsumowanie projektu odbędzie się 9 stycznia 2019 roku. Wezmą w nim udział władze samorządowe, gminne, powiatowe i wojewódzkie OSP, Zarząd miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, koordynator i sponsorzy programu oraz rodzice. Podczas uroczystej akademii uczestnikom wręczone zostaną dyplomy oraz pamiątkowe maskotki.

Bardzo cieszy fakt, iż do grupy uczniów brzozowskich dołączył ich kolega ze Szkoły w Polichtach Kamil Gajczowski. Chłopiec już wcześniej razem z druhami MDP pełnił wartę przy Grobie Pańskim w czasie Świąt Wielkanocnych.

                                                                                                                                                                                                                                  Opiekun MDP Bolesław Buratowski

Odsłony: 1426