Świetlica
Tygodniowy rozkład zajęć w świetlicy
Poniedziałek – 7:10- 7:40; 12:30 – 15:00
Wtorek - 7:10- 7:40; 12:30 – 15:00
Środa - 7:10- 7:40; 12:30 – 15:00
Czwartek - 7:10- 7:40; 12:30 – 15:00
Piątek - 7:10- 7:40; 11:30 – 14:00
REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
na rok szkolny 2024/2025
- Uczeń przychodzący do świetlicy zgłasza się do nauczyciela świetlicy, który zapisuje go listę obecności.
- Uczeń ma obowiązek informowania nauczyciela świetlicy o każdorazowym, nawet krótkotrwałym oddaleniu się.
- Uczeń ma prawo uczestniczyć we wszystkich zajęciach organizowanych przez nauczyciela świetlicy.
- Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej zostają zapoznane z zasadami BHP oraz sygnalizacją przeciwpożarową przez nauczycieli świetlicy.
- Dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej mają obowiązek szanować i dbać o wyposażenie świetlicy. Za zniszczony sprzęt odpowiadają finansowo rodzice/opiekunowie ucznia.
- W świetlicy dzieci nie mogą korzystać z telefonów komórkowych, MP3 oraz innych przedmiotów przyniesionych z domu.
- Za zaginione telefony, MP3 i inne urządzenia techniczne świetlica nie ponosi odpowiedzialności.
- Rodzic nie ma możliwości telefonicznego polecenia dziecku samodzielnego powrotu do domu.
- Dziecko ze świetlicy mogą odebrać jedynie rodzice lub wyznaczeni przez nich opiekunowie, których dane oraz numery dowodów osobistych są wpisane do Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy.
- W wyjątkowych sytuacjach uczeń może być odebrany przez osobę, której danych rodzic nie umieścił w karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy, jeśli osoba ta ma pisemne upoważnienie od rodziców/opiekunów prawnych dziecka i na potwierdzenie odbioru ucznia wypełni odpowiednie oświadczenie.
- Rodzice i opiekunowie zobowiązani są do poinformowania nauczyciela świetlicy o odbiorze dziecka ze świetlicy.
PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KS. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W BRZOZOWEJ
Procedura zgłaszania uczniów do świetlicy szkolnej klas „0”(sześciolatki) i I – III
- Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/prawnych opiekunów poprzez prawidłowe wypełnienie Karty zgłoszenia, składanego corocznie w świetlicy lub sekretariacie szkoły.
- Rodzice/opiekunowie prawni mogą zgłosić dziecko do świetlicy w innych terminac w uzasadnionych przypadkach.
- Do świetlicy przyjmowani są w pierwszej kolejności uczniowie z klas I – III, w szczególności rodziców pracujących, z rodzin niepełnych lub rodzin zastępczych, którzy zgłosili potrzebę opieki nad dzieckiem na terenie szkoły w godzinach pozalekcyjnych.
- Rezygnację z miejsca w świetlicy rodzic zobowiązany jest zgłosić na piśmie do wychowawcy świetlicy z miesięcznym wyprzedzeniem.
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej przez rodziców/prawnych opiekunów
- Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej przyprowadzane są i odbierane osobiście przez rodziców/prawnych opiekunów z sali świetlicowej.
- Rodzice/prawni opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy szkolnej.
- Dziecko przychodzące do świetlicy zgłasza nauczycielowi swoją obecność.
- Rodzice i opiekunowie zobowiązani są do poinformowania nauczyciela o odbiorze dziecka ze świetlicy.
- Dziecko ze świetlicy powinno być odbierane przez osobę dorosłą wskazaną przez rodziców/opiekunów prawnych w Karcie zgłoszenia.
- W przypadku odbierania dziecka przez osobę nie wskazaną w karcie, dziecko musi posiadać upoważnienie pisemne zawierające datę i czytelne podpisy rodziców/opiekunów.
- W wyjątkowych sytuacjach losowych nauczyciel może po uprzednim kontakcie z rodzicem, wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę wskazaną przez rodzica. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie, natomiast rodzic zobowiązany jest do wysłania upoważnienia przez system Vulcan, na konto nauczyciela, który wydaje dziecko osobie upoważnionej. Wychowawca legitymuje osobę odbierającą z dowodu potwierdzającego jej tożsamość, spisując przy tym wszystkie dane z tego dokumentu.
- Jeżeli dziecko samodzielnie wraca do domu musi posiadać pisemne oświadczenie tego faktu od rodzica, który wyraża zgodę na wyjście oraz deklaracje, iż ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko.
- Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy. W przypadku nieodebrania dziecka po wyznaczonej godzinie obowiązują procedury postępowania w przypadku pozostawienia dziecka w świetlicy po godzinach pracy świetlicy.
Procedura postępowania w przypadku, gdy rodzice/opiekunowie prawni nie odebrali dziecka ze świetlicy szkolnej do wyznaczonej godziny.
- Nauczyciel świetlicy kontaktuje się z rodzicami bądź opiekunami dziecka, wskazanymi w Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.
- Nauczyciel ustala jak najszybszy czas odbioru dzieca..
- W przypadku, gdy taka sytuacja powtarza się rodzic zostaje pouczony, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może ono zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom (policja). O niepunktualnym odebraniu dziecka (w sytuacji powtarzającej się) informowany jest wychowawca klasy.
- W sytuacji gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, nauczyciel informuje dyrektora szkoły świetlicy o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia opiekunowi/rodzicowi.
- W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.
- Nauczyciel świetlicy zobowiązany jest do sporządzenia notatki służbowej w Dzienniku wychowawczym. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do potwierdzenia godziny odbioru dziecka czytelnym podpisem. W szczególnych sytuacjach czynność tą wykonuje policja.
Procedura postępowania w przypadku opuszczenia przez dziecko świetlicy bez pozwolenia nauczyciela
- Wychowawca świetlicy o zdarzeniu informuje i wychowawcę klasy oraz rozmawia z rodzicami/opiekunami prawnymi przestrzegając przed konsekwencjami takiego postępowania.
- Nauczyciel rozmawia z uczniem w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i ponownego omówienia regulaminu świetlicy.
- Nauczyciel sporządza notatkę służbową w Dzienniku wychowawczym opisując w nim całe zdarzenie.
- W przypadku ponownego opuszczenia przez dziecko świetlicy bez pozwolenia, powiadomiony jest pedagog lub psycholog szkolny.
- Jeśli taka sytuacja pojawia się po raz kolejny Kierownik świetlicy wspólnie z Dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy oraz rodzicem/opiekunem prawnym podejmują wspólnie decyzję o czasowym nie korzystaniu ze świetlicy szkolnej lub podejmują inne środki zaradcze.
Procedura postępowania z dziećmi z klas „0”( sześcioletniemu) – III, które nie są zapisane do świetlicy, a zostały czasowo z różnych przyczyn pozostawione bez opieki
- Po skończonych lekcjach uczeń nie uczęszczający do świetlicy pozostaje pod opieką tego nauczyciela, z którym odbywał ostatnie zajęcia lekcyjne lub dodatkowe.
- W sytuacji jeżeli nauczyciel ma jeszcze planowe zajęcia, może on wówczas osobiście przyprowadzić dziecko do świetlicy, podając jego imię i nazwisko, klasę i numer telefonu rodziców/opiekunów prawnych. Nauczyciel zobowiązany jest do powiadomienia rodziców/opiekunów prawnych o fakcie pozostawienia dziecka w świetlicy.
- Uczniowie przyprowadzeni na świetlicę zapisywani są na dodatkową listę obecności.
- Wychowawca klasy ma obowiązek wyjaśnić przyczyny nieodebrania dziecka bezpośrednio po zajęciach, zwłaszcza w przypadku, gdy wydłużył się czas przebywania takiego ucznia na świetlicy.
Procedura postępowania w przypadku próby odebrania ucznia przez osobę, co do której zachodzi podejrzenie bycia w stanie nietrzeźwości lub bycia pod wpływem innych środków odurzających
- W przypadku wystąpienia sytuacji, kiedy po odbiór dziecka zgłasza się do świetlicy osoba, wobec której, w ocenie wychowawcy zachodzi podejrzenie, że jest w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środków odurzających, wówczas nauczyciel zobowiązany jest do poinformowania tej osoby o konsekwencjach sytuacji. W tym przypadku nauczyciel ma obowiązek zażądania lub samodzielnego wezwania innego opiekuna dziecka.
- O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić i wychowawcę klasy, jak również pedagoga szkolnego.
- Z zaistniałej sytuacji wychowawca świetlicy powinien sporządzić notatkę służbową w Dzienniku wychowawczym opisując całe zdarzenie.
- W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka ze świetlicy należy wezwać policję.
Procedura postępowania w przypadku występowania agresji słownej wśród uczniów uczęszczających do świetlicy
- Nauczyciel świetlicy każdorazowo interweniuje podejmując przyjęte przez zespół i uczestników świetlicy działania wychowawcze.
- W przypadku braku skuteczności podjętych działań nauczyciel informuje o zaistniałej sytuacji rodziców/opiekunów prawnych ucznia oraz wychowawcę klasy o negatywnym zachowaniu dziecka oraz w przypadku, gdy zachowanie się powtarza sporządza notatkę służbową
w dzienniku uwag uczniów.
Procedura postępowania w przypadku występowania agresji fizycznej wśród uczniów uczęszczających do świetlicy
- Nauczyciel świetlicy zobowiązany jest do interwencji polegającej na izolacji uczestników zajścia, przeprowadzeniu z nimi rozmowy oraz powiadomieniu o zdarzeniu wychowawcy klasy oraz rodziców/opiekunów prawnych uczniów.
- Nauczyciel świetlicy sporządza notatkę służbową w dzienniku uwag uczniów.
- W razie konieczności nauczyciel świetlicy powiadamia Dyrektora szkoły, pedagoga lub psychologa szkolnego, w skrajnie trudnych sytuacjach wzywa policję i pogotowie ratunkowe.
- W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa innych uczestników świetlicy przez tego samego sprawcę następuje skreślenie jego z listy uczestników świetlicy.
Procedura postępowania w przypadku kradzieży
- Jeśli wśród uczniów na terenie świetlicy lub sal, które ona zajmuje, będzie miała miejsce kradzież nauczyciel przeprowadza rozmowę z poszkodowanym w celu wyjaśnienia zajścia i sporządza notatkę służbową w dzienniku uwag uczniów.
- Wychowawca świetlicy informuje o zdarzeniu kierownika świetlicy, wychowawcę klasy i pedagoga szkolnego w celu podjęcia odpowiednich działań oraz informuje rodziców/opiekunów dziecka.
- Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za przyniesione, pozostawione lub zagubione na jej terenie drogie przedmioty, zabawki, telefony komórkowe, gry typu PSP itp. przyniesione z domu.
Procedura postępowania w przypadku niszczenia mienia kolegów lub świetlicy
- Nauczyciel świetlicy powiadamia o zdarzeniu rodziców/opiekunów prawnych oraz wychowawcę klasy.
- Uczeń niszczący mienie innych uczestników świetlicy lub własność świetlicy oraz jego rodzice ponoszą odpowiedzialność materialną i zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej szkody.
- Nauczyciel świetlicy zobowiązany jest do podjęcia przyjętych przez zespół i uczestników świetlicy działań wychowawczych wobec ucznia niszczącego mienie
Procedura spożywania posiłków na stołówce szkolnej podczas pobytu na świetlicy
Uczniowie korzystający z posiłków szkolnych, a przebywający w świetlicy w godzinach wydawania obiadów ( również dzieci niezapisane ale z różnych powodów przebywające w świetlicy) schodzą na stołówkę tylko i wyłącznie pod opieką wychowawcy świetlicy.
JEDNORAZOWE UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU DZIECKA
(w przypadku braku zgłoszenia w karcie)
Upoważniam Pana / Panią …………………………………………………legitymującego/ą się dowodem osobistym ……………………………………
do odebrania ze świetlicy szkolnej mojego dziecka …………………………… w dniu ………………..…..
…………………………………… ……………………………………
(czytelny podpis matki) (czytelny podpis ojca)
Oświadczenie na odbiór dziecka przez osobę niepełnoletnią ...
Oświadczenie na samodzielne wyjście dziecka ...
Upoważnienie osób innych niż rodzice/opiekunowie do odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej
Upoważniam niżej wymienione osoby do odbioru mojego dziecka ……………………………………………………. ze świetlicy szkolnej. Przyjmuję na siebie całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka od momentu jego odbioru przez niżej wymienione osoby
-
Lp.
Nazwisko i imię
osoby upoważnionej
Seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość
Telefon kontaktowy
(nie jest wymagany)
Czytelny podpis matki/ opiekuna prawnego
Czytelny podpis ojca/ opiekuna prawnego
1
2
3
4
5