Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego plakat

„Święto Ziemi” w oddziale zerowym

Opublikowano: środa, 25, kwiecień 2018

20180423 085517Nasza planeta bardzo długo musiała czekać na własny dzień! Mimo że to święto jest starsze od wielu z nas, zapoczątkowano je dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony jest obecnie aż w 192 krajach świata. Jego inicjatorem był John McConell, który swoją propozycję przedstawił w 1969 roku na jednej z konferencji UNESCO. Dzień Ziemi obchodzimy 21 kwietnia. To szczególny moment w ciągu roku-dzień trwa tyle samo co noc na całej naszej planecie. Na półkuli północnej nazywa się to równonocą wiosenną, a na południowej jesienną.

We współczesnym święcie chodzi przede wszystkim o promowanie ekologicznych postaw. Na całym świecie odbywają się w tym dniu proekologiczne imprezy czy akcje. Obserwując modę na ekologiczny tryb życia, możemy dojść do wniosku, że zamiary inicjatorów zaczynają przynosić efekty.

Co możemy zatem zrobić dla naszej planety?

21 kwietnia to z pewnością najbardziej ekologiczna data w ciągu całego roku. Przypomina nam o tym, że powinniśmy szanować nasze miejsce zamieszkania, któremu tyle zawdzięczamy. To doskonała okazja do tego, aby w końcu zasadzić własne drzewo. Drzewa nie tylko dają nam tlen - chronią także glebę i klimat. Osoby, które to zrobią, mogą potem latami obserwować jego wzrost. Międzynarodowy Dzień Ziemi to okazja do zrezygnowania z samochodu i komunikacji miejskiej. Można poruszać się wówczas pieszo lub przesiąść się na rower. Wiadomo, że jedna osoba świata nie zmieni. Jednak gdyby taka akcja stała się bardziej powszechna, chociaż przez chwilę otaczałoby nas mniej spalin. W tym dniu można także zebrać makulaturę. Każdy z nas ma chyba w domu kolekcję niepotrzebnych gazet i papierów. Należy je przekazać do specjalnych punktów, aby potem można było z nich stworzyć nowy papier. Można też dać im drugie życie, robiąc z papieru różne fajne rzeczy. 

W ubiegłym tygodniu w oddziale zerowym oraz w klasie I również przerabialiśmy tematykę ekologiczną i mam nadzieję, że każde dziecko wie oraz pamięta, że o przyrodę należy dbać oraz ją szanować przez cały rok, nie tylko w dniu jej święta. Dzieci na zajęciach wykonywały różnorodne zadania związane z ekologią, które miały na celu przybliżyć im tę ważną tematykę. Pierwszaki, w ramach zadania dodatkowego, mogły wykonać w domu dowolną rzecz z odpadów. Jak widać na załączonych zdjęciach, niektórym to się świetnie udało, a przede wszystkim chciało! Tym sposobem powstał wąż, kubek i wazon. Ponadto, w poniedziałek 21 kwietnia, w ramach obchodzonego w szkole Międzynarodowego Dnia Ziemi, dzieci mogły przebrać się na wybrany kolor ziemi, aby tym bardziej uzmysłowić sobie, jak ważne dla całego świata jest poszanowanie przyrody. W tym dniu było bardzo wesoło oraz kolorowo w całej szkole! (DG) 

 Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce
 Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce
 Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce
 Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce
 Dzień Ziemi w zerówce  Dzień Ziemi w zerówce  

Odsłony: 338