Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego plakat

„Wy jesteście przyszłością świata”… - nasi uczniowie w gronie laureatów!

Opublikowano: środa, 23, maj 2018

20180522 093719Pod takim hasłem realizowany był projekt (cykl konkursów) dotyczący osoby, życia i działalności Wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II. Projekt został ogłoszony na początku roku szkolnego przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia” w partnerstwie z Fundacją „Chronić Dobro” i jego założeniem było jak najszersze poznanie sylwetki Wielkiego Papieża.

Uczniowie klas IV – VII Szkoły Podstawowej w Brzozowej pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego p. Krystyny Gotfryd przez pół roku zgłębiali wiedzę o życiu, pontyfikacie i twórczości św. Jana Pawła II, poznawali Jego poezję, ilustrowali wiersze, wreszcie przeprowadzali wywiady ze starszymi osobami, które wspominały postać naszego Rodaka. Efektem pracy uczniów było ich przystąpienie do czterech konkursów o zasięgu wojewódzkim:

  1. Konkursu literackiego – „Jan Paweł II we wspomnieniach mieszkańców Małopolski”.
  2. Konkursu wiedzy o życiu, działalności i twórczości Jana Pawła II.
  3. Konkursu literacko –plastycznego „Poezja Karola Wojtyły w obrazach”.
  4. Konkurs recytatorskiego „Poezja Karola Wojtyły”.

Zainteresowanie konkursami było bardzo duże, dlatego też nie dziwi fakt, że nasi uczniowie znaleźli się wśród laureatów w każdej kategorii. I tak:

- w konkursie literackim – „Jan Paweł II we wspomnieniach mieszkańców Małopolski” ucz. kl. VI Weronika Barnaś zdobyła wyróżnienie za wywiad przeprowadzony z p. Haliną Potępą;

- w konkursie wiedzy o życiu, działalności i twórczości Jana Pawła II ucz. kl. VII Stanisław Gotfryd uzyskał również wyróżnienie;

- w konkursie literacko –plastycznym  „Poezja Karola Wojtyły w obrazach” wyróżniono pracę ucz. kl. V Mateusza Kierońskiego;

- w konkursie recytatorskim  „Poezja Karola Wojtyły” wystartowało troje uczniów i wszyscy zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie. Dwóch chłopców znalazło się w gronie laureatów: Mariusz Kieroński – I miejsce w kategorii klas szóstych, zaś Stanisław Gotfryd – II miejsce w kategorii klas siódmych i liceum.

Finał projektu

22 maja w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu miał miejsce ostatni z konkursów organizowanych w ramach III edycji projektu poświęconego Janowi Pawłowi II pod hasłem „Wy jesteście przyszłością świata!” – konkurs recytatorski „Poezja Karola Wojtyły”.  Komisja konkursowa, w której skład wchodzili: O. Zygmunt Galoch OSB, O. Konrad Małys OSB i pan Zbigniew Mirosławski, tarnowski poeta i historyk wyłoniła najlepszych recytatorów (patrz wyżej).

Po konkursie recytatorskim odbył się finał całego projektu połączony z wręczeniem dyplomów i nagród wyróżnionym uczniom. Rozpoczęła go krótka modlitwa w kościele pod wezwaniem św. Piotra i św. Pawła poprowadzona przez O. Zygmunta Galocha OSB. Następnie wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursów oraz podziękowania opiekunom i sponsorom.

Finał projektu uświetnił gość specjalny – Zbigniew Mirosławski  – poeta, historyk, autor dwunastu zbiorów wierszy, wyróżniony wieloma nagrodami za swoje prace.

Niemałą atrakcją dla przybyłych na finał była możliwość zwiedzenia opactwa. Godzinną wycieczkę poprowadził O. Zygmunt Galoch OSB, który w niezwykle ciekawy sposób przybliżył zebranym historię opactwa, jak również wskazał na liczne związki z Tuchowem i okolicami.

Udział w całym projekcie, jak również w jego finale to wspaniałe doświadczenie dla naszych uczniów, którzy nie tylko mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy i rozwijania umiejętności, ale również  rywalizacji z rówieśnikami, poznania ciekawych osób. Sam finał był jednocześnie niezwykłą wycieczką w czasie i przestrzeni.

Bardzo dziękujemy jednemu z rodziców, p. Piotrowi Ozga, za nieodpłatny transport uczniów w dniu 22 maja do Tyńca. (K.G.)

Zobacz zdjęcia...

Odsłony: 416