Młodzież jakiej nie znacie… finał konkursu w Warszawie
W dniu 15 czerwca 2018 r. w Senacie RP odbyło się uroczyste podsumowanie 13. edycji konkursu organizowanego przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej w Instytucie Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spośród 187 biografii uczniowskich nadesłanych przez polskie szkoły wybranych zostało dwadzieścia pięć, a ich bohaterowie zdobyli tytuł oraz statuetkę „Wzór godny naśladowania”.
Ponadto wyróżnione sylwetki znalazły się w książce będącej pokłosiem konkursu. Wśród wyróżnionych znalazł się również uczeń brzozowskiej szkoły – Stanisław Mikołaj Gotfryd. W opisie jego postaci uwzględniono wiele aspektów – począwszy od wysokich wyników w nauce i zachowaniu, aktywności społecznej w szkole i parafii, poprzez rozwijanie pasji dziennikarskiej, recytatorskiej, aktorskiej, sportowej aż po grę na pianinie i programowanie komputerowe. Byłoby czystą pychą chwalenie się zdolnościami i umiejętnościami bez stwierdzenia, że te wielorakie dary i talenty nie są naszą zasługą – pochodzą bowiem od Stwórcy. Ale to od nas zależy, jak na nie odpowiemy – czy je zakopiemy, czy rozwiniemy. Nadesłane na konkurs biografie uczniowskie ukazywały ogromny zapał młodych ludzi, którzy w przeróżny sposób czynili swoje życie pełnym pasji i wartości.
Uroczystość finałowa konkursu podzielona była na dwie części – pierwsza miała miejsce w Senacie RP i tu swoją obecnością zaszczycili nas m.in. prof. Kazimierz Wiatr – Senator RP, Kazimierz Koprowski - zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym przy MEN oraz organizatorzy konkursu – prof. Krystyna Chałas, Kierownik Katedry Pedagogiki KUL i ks. dr hab Adam Maj, prof. KUL. W swoich krótkich przemówieniach wszyscy podkreślali, że dzisiejszej młodzieży należy wpajać dobroć, łagodność i subtelność oraz pokazywać dobre wzorce do naśladowania. Rodzice i nauczyciele mają być przewodnikami na drodze poszukiwania prawdziwych wartości.
Druga część spotkania miała miejsce w Pałacu Prezydenckim, do którego zostali zaproszeni przez Panią Prezydentową Agatę Kornhauser-Dudę laureaci, ich rodzice i nauczyciele. Pierwsza Dama złożyła wszystkim gratulacje, podkreślając, że sama jest nauczycielem z powołania i zawsze u swoich uczniów dostrzegała wiele dobrego. Zwróciła też uwagę na to, że my, Polacy posiadamy wiele zalet i umiejętności, ale nie potrafimy się tym cieszyć, a mówienie o nich uważamy za przejaw pychy. Jednak w dzisiejszym świecie pokazywanie wzorców jest bardzo potrzebne i nie powinniśmy się tego wstydzić. (K.G.)