Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2018 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który w Polsce ma już kilkunastoletnią tradycję. Został on ogłoszony w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.
W tym roku nasza szkoła włączyła się po raz pierwszy w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego czytania. W akcję z radością zaangażowała się cała społeczność szkolna. Uczniowie z klas IV-VIII czytali sobie nawzajem głośno lektury szkolne, a maluchom w oddziale przedszkolnym głośno czytali starsi koledzy. W klasach I- III Dzień Głośnego Czytania obchodzony był na podstawie książki A. Piątkowskiej pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, w związku z tym, że szkoła przystąpiła do organizowanego przez ,,Biedronkę” konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest popularyzacja czytania wśród uczniów, a jednym z zadań konkursowych było zorganizowanie Dnia Głośnego Czytania w szkole. Opowiadania z tego zbioru prezentowali dzieciom zaproszeni do klas goście, pod kierunkiem wychowawców.
Ten wyjątkowy dzień w klasie I rozpoczął się od obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej zwierząt. Dzieci w ten sposób zapoznały się z bohaterami leśnej polany, a przy okazji były to doskonałe zajęcia przyrodnicze mające na celu powtórzenie i utrwalenie wiadomości na temat zwierząt. Kolejnym krokiem było wysłuchanie wstępu do książki pt. „Gang Słodziaków” oraz trzech opowiadań z tego zbioru czytanych przez nauczyciela przyrody, myśliwego i bibliotekarkę. Zajęcia odbyły się w bibliotece, aby stworzyć odpowiedni klimat, sprzyjający rozwijaniu zamiłowań czytelniczych. Po wysłuchaniu tekstów dzieci rozwiązywały zagadki słowne dotyczące zwierząt oraz oglądały ich kolorowe zdjęcia. Po omówieniu treści utworów, spontanicznych wypowiedziach na temat usłyszanych opowiadań i obejrzeniu ilustracji znajdujących się w książce, dzieci w swojej sali wykonały ćwiczenie grafomotoryczne polegające na rysowaniu po śladzie śmiesznych zwierzątek. Następnie uczniowie wysłuchali kolejnych opowiadań. Utwory zostały przeczytane przez rodzica. Mama uczennicy klasy I wystąpiła w przebraniu Jesieni. Przeprowadzone zostały także zabawy ortofoniczna-odgłosy lasu oraz pantomima. Dzieci naśladowały odgłosy zwierząt oraz ich ruchy. Uczniowie samodzielnie dorysowywali także pierścionek na palcu myszki, która była bohaterem opowiadania „Sowa Zosia”. Pomysłów było dużo, gdyż dzieci bardzo lubią tego typu zajęcie, szczególnie zaś wtedy, gdy mają je wykonać, używając swojej wyobraźni. Dodatkową atrakcją tego dnia dla pierwszaków były odwiedziny najmłodszych uczniów, przedszkolaków, przebranych za sówki oraz wystrój sali- napis „Gang Słodziaków” i stół „nakryty pluszakami” oraz darami jesieni.
Dzieci z klasy II najpierw uczestniczyły w zajęciach w bibliotece, gdzie poprzez wysłuchanie fragmentu ,,Gangu Słodziaków” zostały wprowadzone w ich świat. Później przybyły zaproszone babcie, które nie tylko czytały wnukom głośno dalsze przygody wesołych Słodziaków, ale również odpowiadały z nimi na pytania, grały w grę planszową, sudoku, rozwiązywały krzyżówki. Sytuacja przedstawiona w opowiadaniu ,,Jeż Jerzyk” stanowiła punkt wyjścia do rozmowy z babciami na temat znaczenia przysłowia „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Na koniec dnia pełnego wrażeń, dzieci słuchały kolejnych opowiadań czytanych przez starszych kolegów i swoją wychowawczynię.
W klasie III zajęcia były prowadzone przez nauczyciela wraz z zaproszonym gościem– pielęgniarką szkolną. Najpierw pani pielęgniarka zapoznała uczniów z kilkoma informacjami o tym, czym zajmuje się w swojej pracy, a następnie przeczytała opowiadanie o Zajęczycy Zuzi. Bohaterka lektury zaopiekowała się niechcianymi jajkami, które kukułka porzuciła w lesie. Przy tej okazji uczniowie poznali zawody i osoby, które w swojej codziennej pracy zajmują się innymi, pomagają im w potrzebie, niejednokrotnie narażając swoje zdrowie lub życie. Pielęgniarka przekazała dzieciom cenne informacje na temat udzielania pomocy. Wszyscy słuchali jej z zainteresowaniem i bez sprzeciwu poddawali się „zabiegom”, które okazały się całkiem przyjemne. Później uczniowie sami głośno czytali dalsze przygody Gangu Słodziaków w ramach konkursu na Klasowego Mistrza Głośnego Czytania. Każdy uczeń prezentował dowolny fragment wybranego tekstu, wspólnie dokonywano oceny, zwracając uwagę na płynność czytania, wyrazistość, odpowiednią dykcję i formę przekazu.
Ten dzień był bardzo intensywny, ale i relaksujący, bo choć potrafimy czytać, miło jest czasem zamknąć oczy, posłuchać czyjegoś głosu i puścić wodze wyobraźni… Mamy nadzieję, że to wyjątkowe spotkanie z książką stanie się zachętą do dalszego systematycznego sięgania po książkę przez uczniów, najlepiej razem z rodzicami. Wszystkie dzieci z klas I-III otrzymały albumy ucznia- drzewka czytelnicze motywujące do codziennego głośnego co najmniej 10 minut, przez co najmniej 21 dni. Za każdy podpis rodzica w albumie poświadczający spędzenie czasu z książką, nauczyciel przyznaje uczniowi nagrodę- naklejkę ze Słodziakiem. Prawdopodobnie co najmniej 10 minut głośnego czytania, przez co najmniej 21 dni to wystarczający czas, by wyrobić w dziecku nawyk czytania.
Obchody Dnia Głośnego Czytania w szkole w klasach I-III to pierwsza część konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Kolejne zadanie polega na stworzeniu przez klasy prac przedstawiających nową przygodę/nowe przygody Gangu Słodziaków. Właśnie powstają one w wyobraźniach uczniów. Zobacz zdjęcia...
(RJ, DG)
Odsłony: 1226