„Niosę pomoc”

Opublikowano: środa, 17, kwiecień 2019

DSC 2052To nazwa kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną. Składają się na nią akcje oraz zajęcia, które angażują, uczą i kształtują postawy odpowiedzialności, szacunku i otwartości oraz dają możliwość realnej pomocy potrzebującym. W jednej z nich, „Studnia dla Południa”, mającej za zadanie wspierać dostęp do wody na świecie, wzięli udział nasi uczniowie.

Zdobyli wiedzę na temat jej zasobów  na naszym globie (woda słodka to tylko 2,5%ogólnych zasobów, z tego 1% stanowi woda pitna), jej zużycia i zapotrzebowania. Niestety, aż 663 mln ludzi nie ma do niej dostępu, 842 tys. osób rocznie umiera z powodu używania wody nienadającej się do picia, niewłaściwej higieny oraz braków sanitariatów. Dziennie z powodu biegunki śmierć ponosi 989 dzieci poniżej piątego roku życia.

Uczniowie poznali również jak wygląda dostęp do wody w różnych krajach, które z nich cierpią najbardziej na jej deficyt i jakie to ma skutki.

Największym zaskoczeniem była dla wszystkich suma zużywanej codziennie  wody nie tylko bezpośrednio, ale też tej wirtualnej, czyli potrzebnej do produkcji wszystkich przedmiotów i produktów z których korzystamy, tworzących razem ślad wodny. Aby uzyskać 1 kg czekolady potrzeba 17196 l wody, 1 jajko – 200 l, 1kg sera – 3178 l. Liczby te są ogromne, dlatego poważnym zadaniem dzieci było znalezienie sposobów zmniejszenia ilości pozostawianego śladu wodnego. Pomysłów było sporo, od tych prostych do bardziej wymagających. Ważne teraz, by zacząć wcielać je w życie.

Na koniec dzieci zorganizowały wystawę z materiałów udostępnionych przez PAH, przeprowadzona została również zbiórka pieniędzy na studnię dla Sudanu Południowego. 

 Niesiemy pomoc  Niesiemy pomoc  Niesiemy pomoc
 Niesiemy pomoc  Niesiemy pomoc  Niesiemy pomoc

Odsłony: 156