Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego plakat

Dzień Głośnego Czytania 2019

Opublikowano: niedziela, 29, wrzesień 2019

DSC 2583 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                  Wisława Szymborska

           Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września od roku 2001. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. 

 

          W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września, czyli w niedzielę. Dlatego nasza szkoła zorganizowała  głośne czytanie w piątek 27 września  2019 r. W akcję z radością zaangażowała się cała  społeczność szkolna. W klasach IV- VIII uczniowie czytali sobie nawzajem głośno ciekawe mity, których nie poznają na lekcjach.  Dzieciom z klas I- III i oddziału przedszkolnego książkę Renaty Piątkowskiej ,,Gang Słodziaków” głośno czytali starsi koledzy. Uczniowie z zaciekawieniem i przejęciem słuchali czytanych tekstów. Chętnie dzielili się wrażeniami z lektur, odpowiadali na pytania konkursowe, zdobywając nagrody w postaci maskotek Gangu Słodziaków pozyskanych przez szkołę od sieci sklepów Biedronka.

          Wszyscy uczniowie z klas I- III otrzymali dzienniczki czytania na naklejki, które inspirują do codziennego głośnego czytania. Psychologowie twierdzą, że do wyrobienia nowego nawyku potrzebne jest powtarzanie działania przez co najmniej 21 dni, dlatego ideą dzienniczka jest zebranie przez dziecko 21 naklejek. Nauczyciel przyznaje naklejkę za potwierdzone podpisem rodzica poświęcenie co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie.

         Ten dzień był bardzo intensywny, ale i relaksujący, bo choć potrafimy czytać, miło jest czasem zamknąć oczy, posłuchać czyjegoś głosu i puścić wodze wyobraźni… Niech to wyjątkowe spotkanie z książką stanie się zachętą do dalszego systematycznego sięgania po książkę przez uczniów, najlepiej razem z rodzicami. [R. Język]

Relacja zdjęciowa - kliknij tutaj...

Odsłony: 311