Jasełka ,,Boże Narodzenie na dworcu kolejowym”

Opublikowano: sobota, 28, grudzień 2019

DSC 7573Jak co roku pochylamy się nad Tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Nasza pamięć z łatwością potrafi przywołać scenę z Nocy Betlejemskiej. Zna ją każdy: dziecko i dorosły, choć może niektórym mylą się fakty, to jednak o Bożym Narodzeniu wiemy najwięcej.

Czym dla nas są święta Bożego Narodzenia? Czy tylko historycznym wydarzeniem, o którym tak dużo wiemy? Uroczystością rodzinną? Czasem wypoczynku? TAK – ale czym jeszcze? Spotkaniem z rodziną? Przyjaciółmi? TAK – ale z KIM jeszcze?

        Na te pytania starali się odpowiedzieć wykonawcy przedstawienia ,,Boże Narodzenie na dworcu kolejowym" przygotowanego przez obecnych i byłych uczniów SP w Brzozowej pod kierunkiem nauczycielek Krystyny Gotfryd i Renaty Język oraz ks. Sebastiana Piecha.

       Tradycyjnie przedstawienie bożonarodzeniowe zaprezentowano w wigilijny wieczór w Domu Ludowym w Brzozowej, wprowadzając widzów w świąteczny nastrój.  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzozowej, Bolesław Buratowski serdecznie powitał zgromadzonych widzów i wygłosił okolicznościowe słowo.

        W tym roku jasełka odbiegały troszeczkę scenariuszem od tradycyjnych. Tematyka przedstawienia dotyczyła  życia codziennego zwykłych ludzi, różnych pokoleń, w którym nie ma czasu na miłość i Boga, który jest Miłością. Wydarzenia rozgrywają się na dworcu  kolejowym, na którym spotykamy różnych ludzi: bogacza, bezdomnych, współczesne małżeństwo, dziewczynę i chłopaka, pijaka, a także Małego Księcia poszukującego miłości. Gość z innej planety tłumaczy napotkanym osobom, czym jest miłość, którą w końcu odnajduje w postaci Bożej Dzieciny. Jezus wybrał ubóstwo, stajenkę i przyszedł do nas jako Małe Dzieciątko.  Aktorzy w niesamowity sposób przenieśli na dzisiejszy dworzec kolejowy, wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Przypomnieli nam tym samym, że Mesjasz przyszedł na świat dla każdego z nas, a Jego przyjście jest tak samo ważne w każdym czasie.

       Spektakl pozwolił, choć przez chwilę, zastanowić się nad naszym życiem, nad tym, do czego zmierzamy i za czym nieustannie gonimy. W role bohaterów jasełek wcielili się: narrator - Szymon Nieć, anioł - Patrycja Smagacz, kobieta - Weronika Barnaś, mężczyzna - Mariusz Kieroński, Mały Książę - Kamil Kwiek, bogacz - Stanisław Gotfryd, pijak - Kacper Klimczak, chłopiec - Mateusz Kieroński, dziewczyna - Gabriela Potępa, bezdomni - Kacper Łabuz, Kamil Legutki, Amelia Szczepanek, osoby - Zuzanna Wójcik, Filip Falkowski, Maryja - Angelika Rzepka, Józef - Łukasz Żaba, pasterze - Adrian Oleksyk, Bartłomiej Florek, Julia Potępa, Herod - Kacper Knapik, rzymianki - Weronika Cieśla i Wiktoria Ozga, Trzej Królowie - Kacper Kwiek, Wiktor Budzyński, Adrian Żaba. Oprócz gry aktorskiej widzowie mogli delektować się przepięknymi głosami: Moniki Wójcik, Magdaleny Kierońskiej i Magdaleny Szczepanik, które zaśpiewały pastorałki.

       Wspaniałe kreacje aktorów, doskonała znajomość tekstu, choreografia, mimika, piękna scenografia, efekty akustyczne, światło i wzruszająca muzyka sprawiły, że przedstawienie wciągało i zapierało dech w piersiach, a na sali wytworzył się podniosły, świąteczny nastrój.               

       Zapełniona widownia była pełna podziwu i nagrodziła grę aktorów gromkimi brawami.  

Pełna fotorelacja - kliknij tutaj...

Odsłony: 1727