Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego plakat

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Opublikowano: poniedziałek, 07, grudzień 2020

IMG 20201203 085338Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzięki czemu biblioteka szkolna mogła wzbogacić się o 326 książek. Są to lektury oraz nowości wydawnicze i bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Wpływ na ich wybór mieli wszyscy: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Większość marzeń zostało zrealizowanych.

Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się tzw. nowości wydawnicze. Są wśród nich serie wydawnicze: „Zaopiekuj się mną”, „Nela podróżniczka”, ,,Magiczne drzewo” „Magiczny domek na drzewie”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, ,,Zosia i jej zoo”. Wśród uczniów klas młodszych dużym zainteresowaniem cieszą się książeczki z serii ,, Franklin”, Samochodzik Franek”, a wśród starszych- ,,Dziennik Cwaniaczka”, ,,Dziennik grzesznika”, ,,Pamiętnik nastolatki”, ,,Listy starego diabła do młodego”. Zakupiono też książki z myślą o potrzebach uczniów niepełnosprawnych, z problemami logopedycznymi. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się również w literaturę anglojęzyczną.

Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas, dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania. Uczniowie chętniej sięgają po nowe książki, z ciekawą szatą graficzną.

Oprócz możliwości wypożyczenia nowych, interesujących książek, uczniowie biorą udział w wielu wydarzeniach promujących czytelnictwo, między innymi: Dzień Głośnego Czytania, redagowanie numeru Gońca Szkolnego o tematyce czytelniczej,udział w konkursach, np. plastycznym ,,Moja ulubiona książka”, wykonywanie zadań online w ramach ogólnopolskiego projektu czytelniczego Domowej Ligi Czytelników, a są to konkursy, testy i inne ciekawe aktywności. Najlepsze prace zostają publikowane w mediach społecznościowych, a wśród ich autorów są uczniowie naszej szkoły.

Realizacja programu w naszej szkole znacznie zwiększyła dostęp do książek. Program otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole, które są realizowane i będą kontynuowane. 

Rodzicu, zachęć swoje dziecko do czytania!!!

Podstawowym celem podejmowanych przez naszą szkołę działań jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży czytania książek.  Sprzymierzeńcami nauczycieli w tej kwestii mają stać się rodzice. 

Umiejętność czytania jest jedną z najważniejszych umiejętności, w jaką musimy dziecko wyposażyć, by mogło odnosić sukcesy zarówno w szkole, jak i w późniejszym życiu.

Nawyk i potrzeba czytania wykształca się  u dziecka już w okresie dzieciństwa. W tym momencie największym autorytetem dla naszych milusińskich są rodzice. Dzieci, obserwując swoich czytających rodziców, chętniej sięgają po książki. Powstaje w nich potrzeba kontaktu z książką oraz chęć naśladowania rodziców.  Dziecko, które nie rozumie czytanego słowa, które ma mały zasób słownictwa, nie jest w stanie czytać ze zrozumieniem. Pamiętajmy, że język jest narzędziem myślenia, również matematycznego.  Tym samym dziecko, które słabo czyta, będzie się słabo uczyć. Biegłość w czytaniu czyni dziecko zdolnym do dalszego kształcenia. Dzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka- emocjonalne i intelektualne.

Zalety czytania:

 1. Czytanie pomaga nam rozwijać myślenie, język i słownictwo.
 2. Uczymy się wyrażać myśli, uczucia, rozumieć innych, poszerzamy wiedzę o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje.
 3. Odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy.
 4. Właściwe teksty stają się przykładem poprawnego język.
 5. Doskonalona jest mowa pod względem gramatycznym i dźwiękowym. Wzrasta zasób słów i pojęć.
 6. Ćwiczy się pamięć dziecka.
 7. Czytanie pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale procentuje i pozwala odnieśćsukces w dorosłym życiu. 
   Narodowy Program Czytelnictwa Narodowy Program Czytelnictwa Narodowy Program Czytelnictwa
   Narodowy Program Czytelnictwa Narodowy Program Czytelnictwa Narodowy Program Czytelnictwa
   Narodowy Program Czytelnictwa Narodowy Program Czytelnictwa  

 

Odsłony: 187