Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic - 19.09.2018
„Arbeit macht frei” – szyderczy napis nad bramą obozu koncentracyjnego KL Auschwitz witał każdego spośród 1,3 mln osadzonych tu więźniów dwudziestu narodowości. Tę okrutną prawdę uświadomili sobie uczniowie naszej szkoły, którzy w dniu 19 września 2018 r. odwiedzili „fabrykę śmierci”, bo tak też określa się to miejsce.
Jedenaścioro uczniów pod opieką p. K. Gotfryd łącznie z uczniami Zespołu Szkół w Siemiechowie (przez tę szkołę była zorganizowana wycieczka) w ciągu 3,5 godziny przeszło śladami męczeństwa oświęcimskich więźniów. Zwiedzający zobaczyli ogromny obszar otoczony drutem kolczastym, prymitywne baraki więzienne, ruiny obiektów lub pozostałości po nich, stosy butów, ubrań, naczyń i innych przedmiotów pozostałych po ofiarach, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. To wszystko i tak nie jest w stanie oddać w pełni bezmiaru upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni. Ósmoklasiści z powagą i w ciszy oddali hołd pomordowanym, zapalili znicz pod ścianą śmierci.
Wyjazd składał się z dwóch części. Po zwiedzeniu Muzeum KL Auschwitz młodzież z opiekunami udała się do Wadowic, aby tam na nowo obcować z Wielkim Rodakiem – Karolem Wojtyłą, późniejszym Janem Pawłem II. W Muzeum – Domu Rodzinnym JP II zwiedzający przeszli drogę życia Papieża od narodzin do śmierci ze wszystkimi przystankami – śmiercią najbliższych, ciężką pracą, teatrem, święceniami kapłańskimi i biskupimi, pontyfikatem, pielgrzymkami, zamachem terrorystycznym.
Pobyt w dwóch miejscach – obozie śmierci i domu miłości – pokazał młodym ludziom, jak wygląda prawdziwe życie, w którym dokonujemy ciągłych wyborów pomiędzy dobrem a złem, miłością a nienawiścią, życiem a śmiercią… Mamy nadzieję, że ten dzień będący lekcją nie tylko historii i katechezy, zostanie na długo w pamięci młodzieży i uwrażliwi ją na potrzebę pokoju i miłości. (KG)