Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego plakat

W Łańcucie i Markowej

Opublikowano: środa, 16, październik 2019

0027 2019Dnia 15 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły w towarzystwie koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej w Siemiechowie uczestniczyli w wycieczce do Łańcuta i Markowej. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie rezydencji pałacowej rodów magnackich Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Pan przewodnik oprowadzał nas po salonach, prywatnych sypialniach i przybliżył historię zamku.

Zobaczyliśmy tam jedyną w Polsce szafę w kształcie gruszki oraz jedyny zachowany teatr magnacki. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień i przestronnością. Mieliśmy też okazję zobaczyć przepiękną, olbrzymią salę balową z ogromnymi kryształowymi żyrandolami. Potem zwiedzaliśmy stajnię i powozownię. 

Będąc w Łańcucie nie sposób było ominąć synagogę żydowską, do której zaprosił nas przewodnik, opowiadając jej koleje losu, przybliżając fakty z życia Żydów na Podkarpaciu, wprowadzając nas w niektóre tajniki religii żydowskiej. Następnie przejechaliśmy do Markowej, gdzie udaliśmy się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Uczniowie, zwiedzając wystawę główną muzeum, poznali tragiczną historię rodziny Ulmów, która została brutalnie zamordowana przez niemieckich żandarmów za ukrywanie ośmiu Żydów.

Już w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w podrzeszowskim Mc’Donalds, gdzie każdy zamówił ulubione przekąski. Pojedzeni i zadowoleni po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do domów. 

Wycieczkę zorganizował Dyrektor Bolesław Buratowski, a opiekę nad uczniami sprawowali również: p. Krystyna Gotfryd, p. Barbara Konieczny, dyr. Grzegorz Kieroński, ks. Sebastian Piech. (K.G.)

Relacja zdjęciowa - kliknij tutaj...

Odsłony: 285