Karpacka Troja – miejsce, które pozwala dotknąć przeszłości

Opublikowano: niedziela, 20, październik 2024

11 IMG 4315W dniu 18 października 2024 roku uczniowie klas 0 - VIII pod opieką Pań  Doroty Gąsior, Barbary Cieśli, Joanny Armatys, Joanny Juruś oraz Karoliny Gzyl wybrali się na autokarową wycieczkę do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy, położonego niedaleko Jasła. Miejsce to owiane legendami od wieków nazywane jest ,,Wałami Królewskimi”. Jest to jedno z najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich. Szczególna wartość historyczna oraz kulturowa sprawia, że nazwane jest Karpacką Troją.

          Skansen Archeologiczny położony jest nad doliną rzeki Ropy. Miejsce, w którym powstał należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie tam uczestnicy wycieczki mogli dotknąć przeszłości, uświadomić sobie, jak mogło wyglądać życie naszych przodków około 4000 lat temu.

         Uczniowie mieli okazję zobaczyć kompleks składający się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego oraz poletek eksperymentalnych. W pawilonie wystawowym zwiedzili wspaniale zaaranżowaną ekspozycję oraz obejrzeli wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi.

         W parku archeologicznym mogli podziwiać zrekonstruowaną osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. Zaś na grodzisku podziwiali ponad 200 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat.

         Ponadto uczniowie uczestniczyli w atrakcyjnych warsztatach z garncarstwa, podczas których samodzielnie wykonali istne „arcydzieła”- piękne wyroby ceramiczne. Własnoręcznie ulepione prace to doskonała pamiątka z podróży.

         Największym jednak wyzwaniem okazała się platforma widokowa usytuowana w najwyżej położonej części skansenu. Jest to zwężająca się ku górze budowla konstrukcji stalowej o całkowitej wysokości 44 m. Składa się z sześciu kondygnacji połączonych zespołem biegów schodowych i spoczników oraz dwóch poziomów obserwacyjnych na wysokości 20 i 33 m. Wieża stanowi integralną część skansenu i pozwala całościowo na niego spojrzeć. Widok naprawdę jest imponujący!

         Wyprawa do Trzcinicy była nie tylko wycieczką edukacyjną, ale także okazją do integracji zespołów klasowych. Wszyscy wróciliśmy do domu może trochę zmęczeni, ale z pewnością zadowoleni oraz pełni wrażeń. (D.G.)

Relacja fotograficzna - kliknij tutaj...

 

Odsłony: 139